Кина и Француска се удружују за најсавременију истраживачку мисију гама-зрака
Summary
Кина и Француска сарађивале су на најсавременијој истраживачкој мисији гама-зрака. Ова мисија ће користити софистицирану научну инструментацију из обе земље. 2014. године, Кинеска национална свемирска администрација (ЦНСА) и Француски центар за националне просторе (ЦНЕС) удружили су снаге да лансирају свемирски […]

Кина и Француска сарађивале су на најсавременијој истраживачкој мисији гама-зрака. Ова мисија ће користити софистицирану научну инструментацију из обе земље. 2014. године, Кинеска национална свемирска администрација (ЦНСА) и Француски центар за националне просторе (ЦНЕС) удружили су снаге да лансирају свемирски вишепојасни астрономски монитор променљивих објеката (СВОМ).
За мисију ће се користити сателит са изузетно осетљивом опремом за детекцију рафалних гама зрака. Рафали гама зрака су интензивне космичке експлозије које трају само неколико секунди. Штавише, емитују електромагнетно зрачење при високим енергијама у рендгенском и гама спектру. Сателит ће тражити ове рафале, а конзорцијум мисије се састоји од неколико организација. Међу њима су Национална астрономска опсерваторија Кине (НАОЦ), Институт за физику високих енергија (ИХЕП) и Институт де Рецхерцхе ен Астропхисикуе ет Планетологие (ИРАП) у Француској, као и Универзитет Лестер у Великој Британији и Национални аутономни универзитет Мексика (УНАМ).
Монитор праска гама зрака (ГРМ) и видљиви телескоп (ВТ) ће радити у тандему како би открили емисије светлости у оптичким таласним дужинама које се јављају одмах након догађаја гама зрака (ГРБ). Штавише, он ће мерити опсег емисија из ГРБ-а који потичу из Кине. Микроканални рендгенски телескоп (МКСТ), с друге стране, креирала је Француска. Користи нову оптику „ока јастога“ како би обезбедила широко видно поље. Оба ова телескопа развила је Француска. И Кина и Француска ће допринети копненом делу мисије. Користиће се за усмеравање летелице, прикупљање научних података и планирање накнадних истраживања ГРБ-а.
Шангајски инжењерски центар за микросателите у Кини изградио је сателит СВОМ. Има масу од 2.050 фунти (930 килограма). Сателит је направљен за номиналну трогодишњу мисију, са могућим продуженим периодом праћења од две године. Користећи ракету Лонг Марцх 2Ц, сателит ће бити лансиран из свемирске луке Сичанг у југозападној Кини у децембру, како је планирано.
Недавно су два корисна терета стављена на располагање за транзит у Кину ради сателитске интеграције, наводи се на Твиттер налогу мисије. Сарадничка мисија представља важан напредак у проучавању рафала гама зрака. Штавише, показује важност међународне сарадње у научним истраживањима и откривању свемира.
Заједничка кинеско-француска мисија за проучавање рафала гама зрака доказ је ефикасности прекограничне сарадње и научних истраживања. Рафали гама зрака су интензивне, кратке космичке експлозије које тражи сателит опремљен најсавременијим истраживачким алатима. Кина и Француска ће допринети земаљском делу мисије, који ће се користити за усмеравање летелице, прикупљање научних података и планирање накнадних истраживања ГРБ-а. Лансирање мисије у децембру биће велика прекретница за науку о експлозијама гама зрака и свемирским путовањима.