Некатегоризовано

Како Вебб телескоп револуционише астрономију откривајући нове галаксије и мењајући наш поглед на прошлост

Summary

Универзум је огроман и пун мистерије. Процењује се да су најраније звезде и галаксије настале пре 13,8 милијарди година. Научници су успели да зароне дубље у историју универзума и разумеју његову еволуцију због напретка у технологији и моћних телескопа. У […]

Универзум је огроман и пун мистерије. Процењује се да су најраније звезде и галаксије настале пре 13,8 милијарди година. Научници су успели да зароне дубље у историју универзума и разумеју његову еволуцију због напретка у технологији и моћних телескопа. У овом аспекту, свемирски телескоп Џејмс Веб (ЈВСТ) је променио игру јер омогућава истраживачима да проучавају „космичку зору“, време у историји универзума када су формиране прве звезде, галаксије и црне рупе. .


ЈВСТ је у стању да посматра звезде у раним галаксијама и даје прецизнију слику о њиховим облицима. Такође прикупља светлост коју емитују гасови далеких галаксија, који подсећају на флуоресцентна светла. Астрономи могу анализирати светлост и утврдити елементе присутне у гасовима поступком познатим као спектроскопија. Астрономи сада могу истраживати рани космос на начине који су раније били немогући захваљујући овим новим подацима.


ЈВСТ је пронашао више кандидата за ране галаксије него што се очекивало, а облици галаксија су изненадили научнике. Тим под руководством професора и директора Лабораторије за астрофизику више таласних дужина Јеихана Карталтепеа испитао је 850 раних галаксија од пре 11–13 милијарди година. Студија је открила да галаксије у младом универзуму имају различите облике, укључујући дискове, што сугерише да је галактичка еволуција почела знатно раније него што се раније веровало. Чак и са измењеним временским оквирима формирања, ови нови докази су подржали неке од најтачнијих хипотеза и компјутерских симулација раног космоса.

Галаксије „зелени грашак“ су интригантан налаз из ЈВСТ спектроскопије. Џејмс Роудс, астроном који ради ван наше галаксије, расправљао је о спектроскопији младих галаксија и о томе како подаци подсећају на групу оближњих галаксија познатих као „зелени грашак“. Ове округле гасне мрље налазе се у суседном космосу и имају спектроскопске профиле који подсећају на три старе галаксије које су откривене када је универзум био отприлике 5% своје садашње старости, или 700 милиона година. Ово откриће је подстакло веће интересовање за истраживање раног космоса и свих скривених тајни које он може имати.

Свемирски телескоп Џејмс Веб (ЈВСТ) се показао као кључно средство у откривању мистерија раног космоса, у закључку. Његове побољшане могућности омогућиле су астрономима да открију још ранијих кандидата за галаксије и помно проучавају њихове облике. Мале сигнале које ослобађа гас у удаљеним галаксијама такође је детектовао ЈВСТ захваљујући својој осетљивости на светлост. Ова открића нуде научницима преко потребан прозор у еволуцију космоса, омогућавајући им да изграде темељније разумевање о томе како је свет настао. Учимо нове ствари о неким од најважнијих тема астрофизике захваљујући ЈВСТ подацима, који такође помажу у нашем разумевању почетака универзума. ЈВСТ унапређује наше разумевање порекла универзума и баца светло на његове мистерије са сваким новим открићем.