Италија је постала прва западна земља која је блокирала ЦхатГПТ због забринутости за приватност
Summary
Италија је постала прва западна земља која је забранила употребу ЦхатГПТ-а, напредног цхат бота који је развио ОпенАИ и подржава Мицрософт. Италијанско тело за заштиту података навело је забринутост због приватности као разлог за блокирање ЦхатГПТ-а и истражује ОпенАИ. Надзорни […]

Италија је постала прва западна земља која је забранила употребу ЦхатГПТ-а, напредног цхат бота који је развио ОпенАИ и подржава Мицрософт. Италијанско тело за заштиту података навело је забринутост због приватности као разлог за блокирање ЦхатГПТ-а и истражује ОпенАИ. Надзорни одбор је технолошкој компанији дао 20 дана да објасни како намерава да се позабави проблемима који су изнети, чији би неуспех могао да изазове казну до 20 милиона евра (21,7 милиона долара) или 4% годишњег прихода ОпенАИ.
Милиони људи користе ЦхатГПТ од његовог лансирања у новембру 2022. Цхатбот користи природан, људски језик и може да опонаша стилове писања из интернетске базе података за 2021. годину. Мицрософт је потрошио милијарде долара на ЦхатГПТ, који је додат у Бинг и који је постављен за уградњу у Оффице апликације као што су Ворд, Екцел, ПоверПоинт и Оутлоок.
Међутим, постоји забринутост због потенцијалних ризика повезаних са вештачком интелигенцијом (АИ). То укључује претњу по радна места, ширење дезинформација и пристрасност. У ствари, раније ове недеље, истакнуте технолошке личности као што је Елон Муск позвале су на суспензију ових типова АИ система, наводећи забринутост да је трка у њиховом развоју измакла контроли.
У свом саопштењу, италијански чувар је навео да је ЦхатГПТ доживео кршење података који су укључивали разговоре корисника и информације о плаћању. Надзорни одбор је нагласио да не постоји правни основ који би оправдао „масовно прикупљање и складиштење личних података у сврху ’обуке’ алгоритама који су у основи рада платформе“.
Чувар је такође изразио забринутост што чет-бот „излаже малолетнике апсолутно неприкладним одговорима у поређењу са степеном њиховог развоја и свести“ јер није било начина да се провери старост корисника.
Бард, Гоогле-ов ривал АИ цхатбот, сада је доступан, али само одређеним корисницима старијим од 18 година због сличних забринутости. ЦхатГПТ је већ блокиран у другим земљама, укључујући Кину, Иран, Северну Кореју и Русију.
Иако Европска унија тренутно ради на првом светском законодавству о вештачкој интелигенцији, група за заступање потрошача БЕУЦ позвала је ЕУ и националне власти, укључујући надзорне органе за заштиту података, да истраже ЦхатГПТ и сличне цхат ботове, након жалбе поднете у САД. БЕУЦ је забринут да би могле проћи године пре него што Закон о вештачкој интелигенцији ступи на снагу, остављајући потрошаче у ризику од штете од технологије која није довољно регулисана.
ОпенАИ је одговорио на забрану, наводећи да је посвећен заштити приватности људи и да је у складу са ГДПР-ом и другим законима о приватности. Компанија је напоменула да ради на смањењу личних података у обуци АИ система као што је ЦхатГПТ јер жели да њени АИ системи „уче о свету, а не о приватним лицима“. ОпенАИ је изразио спремност да блиско сарађује са италијанским ауторитетом за заштиту података како би их образовао о томе како су његови системи изграђени и коришћени. Компанија се такође радује што ће ЦхатГПТ ускоро поново учинити доступним у Италији.