Некатегоризовано

Израел је спреман да лансира свемирски телескоп 2026. како би проучавао сударе звезда

Summary

Ултравиолет Трансиент Астрономи Сателлите (УЛТРАСАТ), први израелски свемирски телескоп, биће лансиран 2026. Он ће претраживати универзум у потрази за феноменима попут експлозије или судара звезда. Израелско министарство за иновације, науку и технологију и америчка свемирска агенција НАСА сарађују на пројекту. […]

Ултравиолет Трансиент Астрономи Сателлите (УЛТРАСАТ), први израелски свемирски телескоп, биће лансиран 2026. Он ће претраживати универзум у потрази за феноменима попут експлозије или судара звезда. Израелско министарство за иновације, науку и технологију и америчка свемирска агенција НАСА сарађују на пројекту. Министарство надгледа Израелску свемирску агенцију (ИСА). Мисија је велики подухват ИСА и Вајцмановог института за науку. Очекује се да ће фундаментално променити начин на који научници могу да виде и тумаче пролазне догађаје у универзуму.


У поређењу са земаљским опсерваторијама, очекује се да УЛТРАСАТ понуди 100 пута повећање екстрагалактичке запремине која је доступна истраживачима за детекцију пролазних извора. Са великим видним пољем биће лакше проучавати астрономске догађаје. Такви догађаји укључују променљиве и бљештаве звезде, супернове, активне галаксије, порекло гравитационих таласа и акрецију звезда огромним црним рупама. Телескоп ће моћи да мери ултраљубичасто светло које је немерљиво са површине Земље. Поред тога, телескоп ће такође слати тренутна упозорења за астрофизичке пролазне појаве.


Астрофизичар Вајцмановог института за науку, проф. Ели Ваксман, задужен је за пројекат УЛТРАСАТ. Овај „пробојни пројекат ставља Израел на чело светских истраживања“, рекао је он. НАСА-ина ракета за лансирање биће коришћена за постављање овог телескопа у свемир. Изградња овог телескопа коштаће око 90 милиона долара.


Свемирско одељење Исраел Аероспаце Индустриес ће изградити сателит. Штавише, управљаће пројектом након покретања. Елбит Системс Елецтро-Оптицс прави сам телескоп. Након лансирања, УЛТРАСАТ ће бити стављен у геостационарну орбиту. Ово је у складу са ротацијом Земље. Такође га држи хиљадама миља изнад фиксне локације на површини планете.


Уз помоћ УЛТРАСАТ-а, истраживачи настоје да стекну више знања о пореклу тешких материјала. Такође, они настоје да разумеју ефекте масивних црних рупа на њихову околину. Поред основних научних студија, предвиђено је да телескоп покаже да су јефтини сателити изводљиви. Ово ће „утрти пут будућим свемирским амбицијама Израела“.


Када телескоп буде распоређен из свемирског центра Кенеди, НАСА ће и даље бити партнер у пројекту. Директор Одељења за астрофизику у седишту НАСА-е, др Марк Клампин, изјавио је да су одушевљени што су се придружили овом савезу светског подухвата који ће помоћи у бољем разумевању тајни врелог, пролазног универзума.


Пројекат УЛТРАСАТ је доказ научног и технолошког напретка у истраживању и проучавању свемира. Пројекти као што је УЛТРАСАТ биће од суштинског значаја за стицање нових знања и разумевања док настављамо да учимо више о свету и његовим тајнама. Учешће Израела у овој иницијативи показује и његову посвећеност унапређењу научних истраживања и његов капацитет за истраживање свемира.