Злослутни зелени ласери на Хавајима нису са НАСА сателита
Summary
28. јануара 2022. мистериозни зелени ласер појавио се на ноћном небу изнад Хаваја и чинило се да долази са неког другог места. Призор је ухватила камера на врху највишег врха Хаваја и одмах је названа свемирским бродом ванземаљаца који је […]

28. јануара 2022. мистериозни зелени ласер појавио се на ноћном небу изнад Хаваја и чинило се да долази са неког другог места. Призор је ухватила камера на врху највишег врха Хаваја и одмах је названа свемирским бродом ванземаљаца који је посматрао Земљу у потрази за индикацијама живота. Међутим, то није био случај. Зелени ласер је првобитно приписала Национална астрономска опсерваторија Јапана (НАОЈ) радарском систему на НАСА сателиту ИЦЕСат-2, који је тренутно у орбити.
НАСА користи ИЦЕСат-2 да прати број ледених покривача, морског леда и шума на планети. Међутим, у неочекиваном преокрету догађаја, НАОЈ је ревидирао свој снимак ласерског снопа и указао да је мало вероватно да ипак потиче од НАСА-иног сателита. Истраживачи НАСА-е спровели су додатна истраживања и утврдили да је зелени ласер вероватно произвео АЦДЛ инструмент кинеског сателита Даки-1/АЕМС.
Сателит ИЦЕСат-2 из НАСА-е и кинески сателит Даки-1 имају исту функцију и лансирани су у априлу 2021. Даки-1 користи пет инструмената, укључујући АЦДЛ, за праћење загађења атмосфере и нивоа угљен-диоксида широм света. АЦДЛ прикупља податке о хемијском саставу атмосфере и тла испод помоћу ласера са двоструком таласном дужином за идентификацију различитих молекула у Земљиној атмосфери. На пример, АЦДЛ може да мери атмосферске нивое ЦО2 наизменично генеришући два ласера са таласном дужином од 1572 нанометра.
Према брифингу за медије Кинеске аерокосмичке корпорације за науку и технологију, Даки-1 је опремљен за откривање нивоа угљен-диоксида, загађујућих гасова и загађења ситним честицама. Сателит је први корак у кинеским амбицијама да прати загађење ваздуха; у будућности ће бити повезан са другим сателитима, као што је Даки-2, да би пратио гасове стаклене баште и помогао земљи у смањењу емисије угљеника.
Како Кина ради на постизању свог циља праћења загађења ваздуха, зелени ласери за праћење атмосфере који се виде изнад Хаваја могли би постати типичнији. Нејасно је да ли ће ови ласери наставити да осветљавају ноћно небо својим претећим зеленим сјајем. Једно је, међутим, извесно: откриће зеленог ласера је истакло кључни посао који се обавља да би се држала на оку Земљина атмосфера и зауставиле климатске промене.
Мистериозни зелени ласер који је примећен изнад Хаваја произвео је АЦДЛ сензор кинеског сателита Даки-1/АЕМС, а не свемирски брод ванземаљаца. Циљ Кине да прати загађење ваздуха, гасове стаклене баште и помоћ у смањењу емисије угљеника укључује овај сателит. Откриће зеленог ласера је обновило интересовање за праћење атмосфере и његову функцију у заустављању климатских промена.