Некатегоризовано

Заостатак европских свемирских мисија је све гори због проблема са ракетама

Summary

Проблеми са ракетама узрокују све већи заостатак европских свемирских мисија. Неисправна компонента произведена у Украјини је крива за неуспех ракете Вега Ц у децембру 2022. Овај неуспех је довео до тога да је лансирање ракете одложено бар до преосталог дела […]

Проблеми са ракетама узрокују све већи заостатак европских свемирских мисија. Неисправна компонента произведена у Украјини је крива за неуспех ракете Вега Ц у децембру 2022. Овај неуспех је довео до тога да је лансирање ракете одложено бар до преосталог дела године. Ово би могло погоршати заостале мисије које треба да се покрену. Вега Ц је најновији неуспех у низу неуспеха. Ови застоји су драстично умањили могућности лансирања Европе од када је први пут летела тек прошлог јула.


Ариане 5 је ракета за дизање тешких терета која је већ у употреби. Поступно је повучен из производње. Ариане 6 би требало да послужи као његова замена. Међутим, одложен је и неће имати свој први лет најмање до краја 2023. Европске земље су отказале уговоре за лансирање руских ракета Сојуз. Разлог за несташицу ракета у Европи приписује се инвазији Русије на Украјину пре годину дана, остављајући на располагању само две ракете Аријан 5. Један од њих ће се користити за лансирање Јупитер Ици Моонс Екплорер за ЕСА у априлу.


Еуклид свемирски телескоп је још једна значајна мисија ЕСА. Лансираће се са Кејп Канаверала на Флориди, а не са космодрома ЕСА Куру у Француској Гвајани, у јулу. За ово је одговорна потреба да се користи СпацеКс Фалцон 9 уместо Сојуза. Руководилац мисије Еуцлид у Европској свемирској агенцији у Нордвијку у Холандији, Ђузепе Рака, каже да померање свемирске летелице са једног лансера на други није баш једноставно, али су успели.


Програме Вега и Вега Ц воде ЕСА и Арианеспаце. Поред тога, постоји и европски тим који предводи Авио из Колефера, ван Рима. Одговорност за конструисање обе ракете лежи на овом тиму. Прва фаза Вега Ц лансирана је 20. децембра и радила је беспрекорно, према независној истрази о неуспелом лансирању. Мотор другог степена, Зефиро 40 мотор на течно гориво који је дизајнирао и направио Авио, тада је покренут како се очекивало. Нажалост, 144 секунде у лету, притисак у цревима која напајају млазницу почео је да опада.


Истражно веће је ово питање повезало са композитном компонентом угљеник-угљеник коју је направила украјинска фирма Јужноје пре почетка рата. Компонента која доводи гориво у млазницу мора толерисати значајна механичка оптерећења и термичке градијенте. Међутим, пукла је јер му густина није била уједначена. ЕСА ће стога прерасподелити 30 милиона евра за замену неисправне компоненте и спровести нови круг Зефиро 40 земаљских тестова. До септембра 2023. ЕСА и Арианеспаце желе да наставе са лансирањем Вега. Поред тога, имају циљ да до краја године наставе са лансирањем Вега Ц.


Сателит за мапирање Земље Сентинел 2Ц и ЕартхЦаре, климатски и временски сателит којим ће ЕСА управљати заједно са Јапанском агенцијом за свемирска истраживања, међу 15 летова које Вега и Вега Ц сада имају на чекању. Генерални директор ЕСА-е, Ашбахер, изразио је забринутост и чак рекао да је ово тренутак када морамо темељно да размислимо о томе како да повратимо аутономни приступ свемиру за Европу.