Законодавци ЕУ позивају на самит за контролу брзог развоја напредне вештачке интелигенције
Summary
Група од дванаест посланика Европске уније недавно је позвала на одржавање самита, позивајући светске лидере да пронађу начине да контролишу развој напредних система вештачке интелигенције (АИ) који опонашају људе, као што је ЦхатГПТ. Посланици Европског парламента, који сви раде на […]

Група од дванаест посланика Европске уније недавно је позвала на одржавање самита, позивајући светске лидере да пронађу начине да контролишу развој напредних система вештачке интелигенције (АИ) који опонашају људе, као што је ЦхатГПТ. Посланици Европског парламента, који сви раде на законодавству ЕУ у вези са технологијом, позвали су председника САД Џоа Бајдена и председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен да сазову састанак и да компаније са вештачком интелигенцијом буду одговорније.
Позив на акцију долази пошто се развој система вештачке интелигенције одвија брже него што се очекивало и расте забринутост у вези са потенцијалним негативним утицајима ових технологија. У марту је више од 1.000 технолошких личности, укључујући Елона Маска, позвало на шестомесечну паузу у развоју система моћнијих од најновије итерације ЦхатГПТ-а ОпенАИ коју подржава Мицрософт. Упозорили су да би вештачка интелигенција могла да шири дезинформације брзином без преседана и да би машине на крају могле заменити људе ако се не контролишу.
Иако се посланици ЕП не слажу са неким алармантнијим изјавама Института за будућност живота (ФЛИ) у отвореном писму, они се слажу са основном поруком писма. Они позивају на значајну политичку акцију како би се регулисала брза еволуција моћне вештачке интелигенције. У писму се демократске и „недемократске“ земље позивају да размисле о потенцијалним системима управљања и да буду уздржане у потрази за веома моћном вештачком интелигенцијом.
Посланици ЕП верују да је хитно потребан самит за решавање ових питања и да компаније са вештачком интелигенцијом морају да буду одговорније за своје поступке. Развој ових технологија мора бити обављен на одговоран и етички начин како би се осигурало да су оне корисне за друштво, а не да се користе за ширење дезинформација или замену људи на радном месту.
Председник ФЛИ Макс Тегмарк похвалио је чланове ЕП што су преузели водећу улогу у регулацији вештачке интелигенције на глобалном нивоу, наводећи да је најважније да се разговор о креирању политике и регулацији одвија. Прошле недеље, кинески регулатор сајбер простора представио је нацрт мера за управљање генеративним услугама вештачке интелигенције, док је Бајденова администрација тражила јавне коментаре о потенцијалним мерама одговорности за системе вештачке интелигенције.
Европска комисија је пре скоро две године предложила нацрт правила за закон о вештачкој интелигенцији, који категорише алате за вештачку интелигенцију према њиховом перципираном нивоу ризика. Парламентарни одбор тренутно расправља о предлогу закона од 108 страница и нада се да ће постићи заједнички став до 26. априла.
Позив законодаваца ЕУ на самит који би се бавио развојем АИ система је значајан корак ка регулисању еволуције ових технологија. Самит ће пружити прилику светским лидерима да размисле о потенцијалним системима управљања и да буду уздржани у потрази за веома моћном вештачком интелигенцијом. Уз брзу еволуцију АИ, постоји потреба за значајном политичком акцијом како би се осигурало да се ове технологије развијају на одговоран и етички начин, а овај самит би могао бити први корак ка постизању овог циља.