Европа циља на лунарну славу у НАСА-иној предстојећој мисији
Summary
Правећи заједно историју, Европска свемирска агенција (ЕСА) и Ербас играће кључну улогу у НАСА-ином програму Артемис, који има за циљ да пошаље људе назад на Месец по први пут од мисије Аполо 1972. Према речима Марка Стеклега, шефа истраживање свемира […]

Правећи заједно историју, Европска свемирска агенција (ЕСА) и Ербас играће кључну улогу у НАСА-ином програму Артемис, који има за циљ да пошаље људе назад на Месец по први пут од мисије Аполо 1972. Према речима Марка Стеклега, шефа истраживање свемира у Ербасу, ово је историјски тренутак за Европу јер они доприносе „половини свемирског брода који ће одвести људе на Месец и, наравно, безбедно назад на Земљу“. Европа је добила три гарантована места на летовима мисије у замену за њен значајан допринос, за који се очекује да почне 2027.
Окосницу НАСА-ине свемирске летелице Орион чине сервисни модули (ЕСМ) које Ербас производи, а који нуде воду, кисеоник, струју из соларних панела, па чак и могућност кретања и ношења више терета. Ови ЕСМ-ови од 22.000 делова, димензија четири пута четири метра и тежине 12 тона, састављају се у Бремену, у северној Немачкој, и проћи ће кроз ригорозно безбедносно тестирање пре него што буду транспортовани у свемирски центар Кенеди на Флориди.
Месец је „отворена историјска књига“ спремна за испитивање, каже немачки астронаут Александар Герст, који је два пута био стациониран на Међународној свемирској станици. Мисије Артемис могле би представљати значајан напредак у научном разумевању пружањем информација о настанку Сунчевог система и Земље. Након 25-дневног путовања око Месеца, прва беспилотна мисија Артемис безбедно је слетела на Земљу у децембру 2022. Посада ће отићи на Месец у мисији Артемис 2 2024. године, а у мисији Артемис 3 2025. године, свемирском летелицом ће прво слетети на јужни пол Месеца, где се истраживачи надају да ће пронаћи воду у облику леда.
Крајњи циљ НАСА-е је да успостави стално пребивалиште за људе на Месецу, а затим започне мисију на Марс. Месец, који је углавном остао непромењен и укључује ресурсе попут леда на јужном полу који би се могли користити за производњу горива, је „архива историје Сунчевог система од његовог стварања“, према Филипу Берту, који је европски Руководилац координације пројекта свемирске агенције (ЕСА). Битка између земаља ескалира како Кина све више преузима улогу главног непријатеља Сједињених Држава у међугалактичкој арени. Али према Герсту, ово „научно такмичење“ могло би резултирати значајним побољшањима у свемирским истраживањима и открићима.
С обзиром да Европа игра кључну улогу у понуди модула услуга који ће помоћи у враћању људи на Месец, програм Артемис представља значајан напредак у истраживању свемира. Жеља за извођењем ових мисија је подстакнута националном конкурентношћу јер постоји толико шанси за научна истраживања и потенцијал да се створи дугорочно људско присуство на Месецу. Програм Артемис утире пут за светлију будућност истраживања свемира.