Да ли је вештачка интелигенција способна да надмаши људе у мешању звука?
Summary
Вештачка интелигенција (АИ) је постигла значајан напредак у мешању звука. У недавној епизоди „Филмске науке“ Сирп Лаб-а, тестирана је технологија вештачке интелигенције (АИ). Циљ је био да се види да ли може да произведе звук који звучи боље од људских […]

Вештачка интелигенција (АИ) је постигла значајан напредак у мешању звука. У недавној епизоди „Филмске науке“ Сирп Лаб-а, тестирана је технологија вештачке интелигенције (АИ). Циљ је био да се види да ли може да произведе звук који звучи боље од људских миксера. Иако су резултати били охрабрујући, АИ и даље има одређена ограничења.
Познавање основа звука је кључно за разумевање могућности вештачке интелигенције у мешању звука. Амплитуда и фреквенција су мерне јединице за звук. Мешање звука је процес модификације ових вредности да би се побољшао квалитет звука аудио снимка. Амплитуда звука је његов интензитет, а фреквенција колико пута се понавља у секунди. Миксер звука може да промени ове факторе како би произвео звук који боље звучи. Ово се ради коришћењем метода као што су еквилизација (ЕК) и компресија.
Алати за мешање звука вештачке интелигенције, као што су они у ДаВинци Ресолве 18.1, могу делимично да аутоматизују ове процедуре. У Сирп Лаб тесту, АИ алати су упоређени са људским миксерима звука да би се открило ко може да произведе звук који боље звучи. Налази су показали изванредан квалитет система вештачке интелигенције, посебно оних који могу да разликују разговор од позадинске буке. Судије су истакле да вештачка интелигенција још увек није у стању да се носи са субјективним аспектом квалитета звука.
Упркос потенцијалу вештачке интелигенције у миксовању звука, искусни инжењери звука и миксери попут Алекса Никербокера и даље су уверени да технике ручног мешања имају улогу у индустрији. Никербокер тврди да је побољшање лоших аудио снимака који отежавају разумевање говора сада најјачи случај употребе вештачке интелигенције за миксовање звука. Они који не знају много о рестаурацији звука могу имати користи од АИ алата. Они могу створити нешто употребљиво од нечега што је некада било апсолутни отпад.
Миксање звука се може оптимизовати употребом вештачке интелигенције, што може довести до уштеде времена и смањене потребе за људским ресурсима. Да би се постигли најбољи резултати, АИ технологијама је и даље потребан људски надзор и усмеравање, и то треба напоменути. АИ не може да замени креативност и уметничку интерпретацију коју људски миксери звука уносе у свој рад. АИ технологија може брже да обрађује податке. Међутим, то не може да замени промишљене изборе које људски миксери звука доносе када дизајнирају звучни пејзаж.
Технологије мешања АИ звука попут оних које се налазе у ДаВинци Ресолве 18.1 имају потенцијал да произведу звук који боље звучи. Могућности вештачке интелигенције су и даље ограничене, посебно када су у питању чисто субјективни фактори као што је квалитет звука. Алекс Никербокер, професионални инжењер звука и миксер, сматра да су технике ручног мешања и даље потребне. Они су корисни у стварању звучног пејзажа који је и технички исправан и уметнички задивљујући. АИ може помоћи да звучни снимци мањег квалитета звуче боље. Међутим, не може да замени креативност и деликатност коју људски миксери звука доприносе свом раду.