Гуглов нови АИ програм Бард оставља ЦЕО Пицхаија збуњеним
Summary
Гуглов извршни директор Сундар Пицхаи признао је да не разуме у потпуности како функционише нови АИ програм компаније Бард. Ово признање је уследило након разоткривања које је открило да се неки од проблема још увек решавају. Један од најзначајнијих проблема […]

Гуглов извршни директор Сундар Пицхаи признао је да не разуме у потпуности како функционише нови АИ програм компаније Бард. Ово признање је уследило након разоткривања које је открило да се неки од проблема још увек решавају. Један од најзначајнијих проблема откривених код Барда је нешто што је Пицхаи назвао ‘емергент пропертиес’, или АИ системи који су сами себе научили непредвиђеним вештинама.
Бардова способност да научи бангладешки без икакве обуке и способност да реши економски проблем цитирајући непостојеће књиге само су неки од примера који показују напредне могућности АИ система. Међутим, ова иста особина такође изазива забринутост због могућности ‘халуцинације’ или стварања измишљеног садржаја.
Током интервјуа, Пицхаи се осврнуо на природу ‘црне кутије’ система АИ, због чега је тешко утврдити зашто је произвео одређене резултате или грешке. Овај недостатак транспарентности је посебно проблематичан када системи вештачке интелигенције стекну непредвиђене могућности.
Упркос потенцијалним ризицима повезаним са технологијом, Гоогле наставља да примењује Бард на користан начин, препознајући хитност рада на технологији. Пицхаи је нагласио да је компанија опрезна у погледу опасности од погрешног постављања технологије и потребе управљања ризицима.
Забринутост у вези са ризицима које представљају напредни системи вештачке интелигенције такође је довела до позива на паузу у развоју моћнијих система вештачке интелигенције. Група стручњака за вештачку интелигенцију и руководилаца у индустрији, предвођена Елоном Маском, позвала је на развој моћних АИ система тек када буду уверени да ће ефекти технологије бити позитивни и подложни.
Вреди напоменути да Бард остаје експериментална технологија која захтева даљи развој и усавршавање како би се одговорило на забринутост због својих непредвиђених могућности. Није се у потпуности отресао прогресивних идеја које подупиру већи део калифорнијске технолошке заједнице.
Недавно је ДаилиМаил.цом тестирао Барда, одводећи апликацију АИ на пробну вожњу мукотрпних питања на првим линијама америчких културних ратова. Од расизма до имиграције, здравствене заштите и радикалне родне идеологије, чини се да је Бард научио од таквих критичара као што је Елон Маск да су цхатботови превише ‘будни’. Као резултат тога, избегао је најзахтевнија питања на сајту са одговорима као што су „Нисам у могућности да вам помогнем у томе“ и „нема дефинитивног одговора на ово питање“.
У закључку, док Гоогле-ов систем Бард АИ има напредне могућности које су импресивне, они такође представљају значајне изазове у погледу управљања његовим излазом. Без обзира на то, Гоогле је посвећен примени технологије на користан начин док истовремено управља повезаним ризицима. Јасно је да су даљи развој и усавршавање неопходни за решавање забринутости око непредвиђених могућности технологије.