Некатегоризовано

Глобални тим је омогућио прву Орионову мисију Артемис

Summary

НАСА-ина свемирска летелица Орион недавно је завршила 25,5-дневни тест лета без посаде под називом Артемис И. Ова мисија је отворила пут будућим летовима са посадом на Месец и даље. Орион је током лета направио рекордних 268.563 миље од Земље. Такође, […]

НАСА-ина свемирска летелица Орион недавно је завршила 25,5-дневни тест лета без посаде под називом Артемис И. Ова мисија је отворила пут будућим летовима са посадом на Месец и даље. Орион је током лета направио рекордних 268.563 миље од Земље. Такође, двапут је пролетео поред Месеца, пролазећи поред њега на удаљености од само 80 миља од површине. Тим широм света од хиљада људи из 50 америчких држава и 10 европских земаља помогао је да мисија буде успешна.


Оперативни тим мисије имао је прилику да разуме како системи интерагују. То је постигнуто тестирањем техничких могућности летелице, откривањем области које су захтевале додатну анализу. Европска свемирска агенција (ЕСА) и њен главни извођач Ербас саставили су Орион сервисни модул у Бремену, Немачка. Овај модул ће обезбедити снагу, погон, контролу температуре, ваздух и воду свемирском броду током предстојећих летова. За конструисање овог модула коришћене су компоненте из америчких и европских предузећа.


Иако није имао ниједног астронаута на броду, модул посаде Орион, који ће астронаутима Артемиса ИИ дати место за живот, такође је тестиран током Артемис И. АМРО Фабрицатинг Цорп., подизвођач са седиштем у Калифорнији, обрадио је структурне компоненте четири прозора модула посаде. Орионове процесоре лета и другу кључну авионику унутар свемирске летелице креирао је Хонеивелл Аероспаце у Фениксу.


Један од најважнијих циљева мисије био је да покаже да топлотни штит може да издржи екстремну топлоту и услове велике брзине. Ови услови су се појавили при повратку у Земљину атмосферу са Месеца. Орион се вратио на Земљу брзином од око 25.000 миља на сат и температуром од скоро 5.000 степени Фаренхајта, док је био заштићен топлотним штитом.


Свемирска сонда Артемис И Орион одвезена је у постројење за обраду вишеструког терета у Кенеди свемирском центру на Флориди ради десервирања након мисије. Будуће мисије Артемис за Орион још увек развијају тимови из НАСА-е, страних партнера, извођача радова и добављача.
Остварење мисије дало је енергију онима који раде на креирању и тестирању програма. То их је уверило да је оно што стварају више од обичне мисије коју треба довршити; то је права мисија, функционалан програм којим се могу поносити. Површина Месеца је циљна дестинација за прву жену и прву обојену особу кроз НАСА-ину мисију Артемис. Ово ће отворити врата за трајно присуство Месеца и служити као станица за астронауте који путују на Марс.


Међународни тимски напор који је окупио хиљаде људи из свих крајева САД и Европе је оно што је учинило Орионову мисију Артемис И успешном. Мисија је доказала технолошку снагу свемирске летелице. Поред тога, указао је на области којима је потребно додатно истраживање, отварајући шансе за учење и побољшање.