Галаксија поново класификована након промене смера млаза
Summary
Галаксија је рекласификована на основу активности у њеном језгру као резултат занимљивог открића групе међународних научника. Некада категорисана као радио галаксија, ПБЦ Ј2333.9-2343 је сада категорисана као масивна радио галаксија са блазаром у центру. Релативистички млаз из активног галактичког језгра […]

Галаксија је рекласификована на основу активности у њеном језгру као резултат занимљивог открића групе међународних научника. Некада категорисана као радио галаксија, ПБЦ Ј2333.9-2343 је сада категорисана као масивна радио галаксија са блазаром у центру. Релативистички млаз из активног галактичког језгра (АГН) усмерен ка посматрачу познат је као блазар. У овом случају, млаз је нагло променио курс, крећући се изнад хоризонта да би циљао право на нас.
Наелектрисане честице које чине млазове блазара путују брзином која је скоро једнака светлости. Они се окрећу у снажном магнетном пољу док емитују зрачење преко целог електромагнетног спектра. Емисија из остатка галаксије може лако надмашити ону која долази из млаза када се креће у нашем правцу. То може довести до високо интензивних бакљи које су снажније од оних из других радио галаксија. Ова промена смера довела је до рекласификације галаксије.
Познато је да авиони мењају курс у прошлости. Међутим, ово је први пут да је овај феномен виђен без наговештаја постојања два различита периода активности млаза. Астрономи су користили различите телескопе да би видели и прикупили податке о овој мистериозној галаксији широм електромагнетног спектра. Циљ је био да се добије више података о томе. Ови телескопи су укључивали радио, ултраљубичасте, оптичке, инфрацрвене, рендгенске и гама-телескопе. Научници су затим испитали карактеристике ПБЦ Ј2333.9-2343 на опсежним узорцима блазар и не-блазар галаксија које је дао пројекат АЛеРЦЕ у Чилеу.
Истраживачи су дошли до закључка да ова галаксија има сјајан блазар у свом центру и два режња са обе стране млаза. Режњеви су остаци раније радио активности. То је зато што су повезани са бившим млазницама и више не добијају енергију из емисије језгра. За разлику од нормалних радио галаксија, АГН више не покреће режњеве. Тим још није идентификовао узрок нагле промене путање млазњака. Међутим, они претпостављају да је то можда био догађај спајања галаксија или други упоредиво масивни објекат. Штавише, то би могло бити резултат интензивног избијања активности у језгру галаксије након периода неактивности.
Према речима главног аутора листа, др Лорене Хернандез-Гарке, почели су да испитују ову галаксију јер је открила чудне особине. Морали су да направе много запажања да би потврдили своју хипотезу да је релативистички млаз супермасивне црне рупе променио курс. Чињеница да језгро више не храни режњеве, наставља она, „показује да су они прилично стари. То су остаци раније активности, док су формације које се налазе ближе језгру млађе, активне млазнице.“