Некатегоризовано

Веб телескоп открива временске услове на далекој планети са два сунца

Summary

НАСА-ин свемирски телескоп Џејмс Веб направио је невероватно откриће проналазећи усковитлане облаке прашине на удаљеној планети око два сунца. Смештена на отприлике 40 светлосних година од Земље, егзопланета ВХС 1256 б се окреће око својих звезда на великој удаљености. То […]

НАСА-ин свемирски телескоп Џејмс Веб направио је невероватно откриће проналазећи усковитлане облаке прашине на удаљеној планети око два сунца. Смештена на отприлике 40 светлосних година од Земље, егзопланета ВХС 1256 б се окреће око својих звезда на великој удаљености. То је идеална мета за фино Вебб посматрање због ових повољних околности. Због удаљености планете од својих звезда, њена светлост се не меша са светлошћу звезда. Ово омогућава да се са великом јасноћом сагледају његова својства. Ниједан други телескоп никада није пронашао толико карактеристика у једном објекту одједном, што ово откриће представља важном астрономском прекретницом.


У ВХС 1256 б, силикатна прашина је присутна и у већим и у мањим честицама у вртложним облацима. Температуре у облацима могу да пређу 1.500 степени Фаренхајта, што је невероватно вруће (830 степени Целзијуса). Истраживачи су предвидели да ће силикати који се окрећу у овим облацима на крају постати претешки и излити у атмосферу планете. Веб је могао да их лакше идентификује због неколико аспеката. Један је због повишене надморске висине силикатних облака у атмосфери ВХС 1256 б и релативно ниске гравитације планете.


Још један важан фактор је његова млада старост, због чега је њено небо турбулентно. ВХС 1256 б је знатно новији од Земље, која је стара 4,5 милијарди година, а само 150 милиона година. Научници су испитали динамички облак и временске системе егзопланете. То су урадили користећи податке са два сензора на Вебу, скоро инфрацрвеног спектрографа и средњег инфрацрвеног инструмента. Посматрања су показала да већа силикатна зрна могу бити веома врућа, са врло малим честицама песка. Мања зрна могу више личити на ситне честице дима у њиховој атмосфери.


Истраживачи су били у могућности да виде егзопланету директно због тога што су њене орбите биле тако удаљене од њених звезда, па су стога користили чешће коришћену технику транзита. Астрономи могу да науче о карактеристикама егзопланета посматрајући како планета пролази кроз своју звезду, што доводи до слабљења светлости звезде. Револуционарно откриће тима за посматрање динамичког облака и временских система на планети ствара нови стандард за астрономска истраживања у будућности.


Налази, који су објављени у среду у Тхе Астропхисицал Јоурнал Леттерс, означавају значајну прекретницу у истраживању свемира. Вебов велики број молекула у једном спектру омогућава детаљно истраживање динамичких облака и временских система планете.