Некатегоризовано

Будућност писања песама: Како вештачка интелигенција утиче на музичку индустрију

Summary

Вештачка интелигенција (АИ) је направила изузетан напредак у музичкој индустрији, од генерисања нових песама до опонашања стилова вољених уметника. Међутим, како се АИ све више интегрише у писање песама, појавила се забринутост око будућности људске креативности и експлоатације рада музичара. […]

Вештачка интелигенција (АИ) је направила изузетан напредак у музичкој индустрији, од генерисања нових песама до опонашања стилова вољених уметника. Међутим, како се АИ све више интегрише у писање песама, појавила се забринутост око будућности људске креативности и експлоатације рада музичара.

Почетком 2023. године, Ник Кејв, 65-годишњи певач и текстописац, изразио је бес према вештачкој интелигенцији јер је исмевао своју каријеру. Писање песама се дуго повезивало са инхерентном способношћу да се буде душеван, а Кејв верује да алгоритми не могу да реплицирају емоционалну дубину коју људски текстописци уносе у своју музику. У свом посту на блогу одговорио је обожаваоцу који му је послао текстове песама које је генерисао ЦхатГПТ, модел језика вештачке интелигенције, наводећи да је „песма бикови*** и гротескно исмевање онога што је бити човек“.

АИ је такође коришћен да опонаша стилове преминулих уметника као што су Ејми Вајнхаус, Нирвана и Џими Хендрикс. Тхе Лост Тапес оф тхе 27 Цлуб, пројекат који наглашава кризу менталног здравља у музици, користио је АИ за производњу „нових песама“ у стилу Вајнхауса, Хендрикса и Курта Кобејна, који су сви умрли у 27. години. бацк каталози су били напајани кроз неуронске мреже дизајниране да проучавају и реплицирају удице, ритмове, мелодије и текстове који њихову музику чине јединственом.

Иако музика генерисана вештачком интелигенцијом може изгледати као будућност писања песама, важно је напоменути да технологија може гледати само уназад. АИ нема иста емоционална искуства као људи, и способан је само да генерише нови материјал на основу онога што су људи раније створили. Као што објашњава специјалиста за музику за машинско учење професор Ник Брајан-Кинс, „АИ музика је у суштини пастишка. Она је само копирање онога што су људи урадили… АИ заправо не ствара смисао сам по себи.“

Међутим, неки тврде да АИ може побољшати људску креативност и подстаћи нас да будемо бољи. На пример, вештачка интелигенција може да послужи као алат за помоћ музичарима да превазиђу блокаду писца или да предложи различите метафоре за песму. Поп бенд из Стокпорта Блосомс је користио генератор назива песама са вештачком интелигенцијом да креира наслов за своју хит песму „Иоур Гирлфриенд“, показујући како вештачка интелигенција може да инспирише и подржи људску креативност.

Упркос потенцијалним предностима вештачке интелигенције, појавила се забринутост у вези са законима о ауторским правима и искоришћавањем дела музичара. Како АИ наставља да струже текстове и музику без одговарајућих кредита, питање надокнаде за уметнике постало је сложеније. Влада Уједињеног Краљевства је 2022. године предложила измене закона о ауторским правима како би се омогућило креаторима вештачке интелигенције да искоришћавају задње каталоге музичара без дозволе или надокнаде. Уметници не би добијали новац за свој рад нити би имали креативан допринос у песмама направљеним под њиховим утицајем. Иако су ови предлози од тада одбачени, музичка индустрија се и даље плаши њиховог потенцијалног повратка.

Упркос овим забринутостима, многи стручњаци верују да ће људска креативност и приповедање увек бити тражени. Као што је приметио ирански композитор електронске музике Еш Куша, „У музици је личност производ… нама је стало до њихове животне приче“. Иако је вештачка интелигенција способна да генерише музику, људи су ти који доносе емоционалну дубину и јединствена животна искуства која музику чине тако моћном. Како технологија наставља да се развија, музичка индустрија ће морати да се прилагоди и обезбеди да уметници буду заштићени од експлоатације док истражују потенцијал вештачке интелигенције да унапреди и подржи људску креативност.