Будућност АИ: Индустрија од више трилиона долара чека
Summary
Са развојем као што су ОпенАИ ЦхатГТП и ДАЛЛ-Е генератори слика који су заинтересовали и техничке стручњаке и ширу јавност, вештачка интелигенција је отишла далеко у последњих неколико година. Али, како напомиње пионир виртуелне стварности и бивши извршни директор Мета […]

Са развојем као што су ОпенАИ ЦхатГТП и ДАЛЛ-Е генератори слика који су заинтересовали и техничке стручњаке и ширу јавност, вештачка интелигенција је отишла далеко у последњих неколико година. Али, како напомиње пионир виртуелне стварности и бивши извршни директор Мета Џон Кармак, још увек је дуг пут у пољу вештачке интелигенције. Вештачка општа интелигенција, или АГИ, је „велики месингани прстен“ вештачке интелигенције, каже Кармак, који је недавно разговарао са Даллас Инноватес. До 2030-их, АГИ ће бити индустрија вредна трилиона долара.
Могућности АГИ
Јака АИ, која се обично назива АГИ, има способност да обавља изазовне интелектуалне активности које су знатно теже од онога што тренутно могу да остваре АИ системи. Да би се направио стрип, на пример, АГИ систем би морао да направи заплет, произведе визуелне елементе и напише дијалог одједном. Дубоки лажњаци, цхатботови и синтеза гласа, по Кармаковом мишљењу, већ нуде преглед за шта је АГИ способан. АГИ ће, с друге стране, бити моћнији и способнији за обављање неколико задатака АИ.
Важност АГИ
Цармацкови напори ка његовом АГИ послу, Кеен Тецхнологиес, који је обезбедио 20 милиона долара финансирања, показују његову посвећеност да АГИ постане стварност. Он сматра да АГИ има способност да трансформише не само технолошки сектор већ и целу планету. Он је за Даллас Инноватес објаснио: „Са наших 8 милијарди становника, свет је далеко боље место него што је био када је било само 50 милиона људи. Стога сам уверен да када у нашу заједницу прихватимо вештачка створења, људски раст и вредност ће драматично повећати“.
Данашња ограничења АИ
Упркос свом напретку, АИ технологије и даље имају нека ограничења. Вештачка интелигенција (АИ) још увек није у стању да у потпуности опонаша способности људског мозга, укључујући свест, асоцијативну меморију и капацитет за живот и циљеве. Цармацк, међутим, сматра да смо сада близу постизања овог циља с обзиром на напредак који је ИТ сектор постигао у АГИ.
Револуција вештачке интелигенције
Брз развој технологије вештачке интелигенције и могућност да АГИ потпуно промени нашу стварност показују колико је вештачка интелигенција напредовала у опонашању људских способности. АИ је већ почео да мења начин на који живимо, од тога да буде забрањен у школама до престанка варања до тога да га радници у великим корпорацијама користе за повећање ефикасности. Нема сумње да ће револуција вештачке интелигенције наставити да утиче на наше животе на начине које не можемо ни да замислимо док будемо напредовали ка АГИ.
Џон Кармак нуди иновативну и фасцинантну перспективу развоја вештачке интелигенције. Веома је вредно остваривања овог циља јер АГИ има способност да револуционише технолошки сектор и унапреди планету. Очигледно је да је будућност вештачке интелигенције обећавајућа и пуна неограниченог потенцијала док настављамо да померамо границе технологије и тежимо да развијемо машине које могу истински да мисле и понашају се као људи.