Некатегоризовано

Бивши истраживач довео је у питање Гоогле-ову тврдњу да је Цхатбот Бард сам научио бенгалски

Summary

Извршни директор Алпхабет-а Сундар Пицхаи се недавно појављивао у бројним интервјуима и подцастима, пружајући дубински увид у Гоогле-ове будуће планове за вештачку интелигенцију (АИ). С обзиром на недавне изазове компаније и интензивну конкуренцију од стране Мицрософта, мудра је стратегија да […]

Бивши истраживач довео је у питање Гоогле-ову тврдњу да је Цхатбот Бард сам научио бенгалски

Извршни директор Алпхабет-а Сундар Пицхаи се недавно појављивао у бројним интервјуима и подцастима, пружајући дубински увид у Гоогле-ове будуће планове за вештачку интелигенцију (АИ). С обзиром на недавне изазове компаније и интензивну конкуренцију од стране Мицрософта, мудра је стратегија да Пицхаи крене у круг. Међутим, недавни видео сегмент на ЦБС-у ’60 минута’ је подигао неке обрве.

У интервјуу, Пицхаи опширно говори о вештачкој интелигенцији и њеном утицају на друштво. Један посебан аспект видео снимка који је привукао пажњу људи је помињање како је Гоогле Бард почео да подучава себе неочекиваним вештинама. Пицхаи је тврдио да се један од Гуглових АИ програма прилагодио језику Бангладеша, бенгалском, који није био обучен да разуме.

Међутим, бивша истраживачица Гугла Маргарет Мичел на Твитеру је истакла да је ова изјава нетачна. Мичел је пружио доказе да је Гуглов ПаЛМ АИ модел, који је претходник Барду, већ био обучен да разуме бенгалски. Гоогле је најавио ПаЛМ модел током свог Гоогле И/О догађаја 2022. године, а он је био обучен за комуникацију на бенгалском, каже Мичел.

Ово поставља питање да ли су челници Гоогле-а намерно стварали помпе око Бард цхат бота тврдећи да је сам научио бенгалски. Мичелово питање о томе ко је одговоран за дезинформације скреће пажњу на потребу за транспарентношћу развоја вештачке интелигенције. Нетачне тврдње, чак и ако су ненамерне, могу обманути јавност и ометати напредак.

Тврдња да је Бард сам научио бенгалски доведена је у питање, а то је додатно допринело хиту око вештачке интелигенције. Емили М. Бендер, професор лингвистике на Универзитету у Вашингтону, осврнула се на Пицхаијев ЦБС сегмент и рекла да не би требало да прихватимо АИ хипе као вест. Преоптерећеност АИ би могла довести до нереалних очекивања о њеним могућностима, а то би могло бити штетно за њен развој.

Међутим, приватне корпорације као што је Гугл имају користи од хипе, јер би то могло довести до већег улагања и потражње за њиховим производима и услугама заснованим на вештачкој интелигенцији. У ствари, у видео сегменту, Пицхаи наставља да каже да друштво није спремно за брзи напредак АИ. Иако овакве изјаве могу изгледати фасцинантно, многи верују да само доприносе АИ хипу.

Дезинформације које окружују Бардово аутономно учење бенгалског показују важност етичких пракси вештачке интелигенције. Како вештачка интелигенција наставља да напредује и игра све важнију улогу у нашим животима, кључно је осигурати да њен развој буде транспарентан и тачан. Индустрија вештачке интелигенције треба да се усредсреди на стварање реалних очекивања и развој одговорних АИ пракси како би се спречило ширење дезинформација и нереалне рекламе.

У закључку, тврдњу да је Гуглов цхатбот Бард самостално научио бенгалски доведен је у питање бивши истраживач. Инцидент наглашава потребу за транспарентношћу у развоју АИ и етичким праксама АИ. Иако АИ има велики потенцијал, пренаглашавање може бити штетно за њен напредак, и од суштинског је значаја да се фокусирамо на одговорне праксе вештачке интелигенције како би се спречило ширење дезинформација.