Некатегоризовано

БЕУЦ позива агенције за заштиту потрошача ЕУ да истраже ЦхатГПТ и друге АИ Цхатботове

Summary

Европска потрошачка организација (БЕУЦ) изразила је забринутост у вези са потенцијалном штетом за појединце коју наносе ЦхатГПТ и други цхат-ботови са вештачком интелигенцијом и позива агенције за заштиту потрошача ЕУ да истраже ову технологију. ЦхатГПТ, који подржава Опен АИ у […]

Европска потрошачка организација (БЕУЦ) изразила је забринутост у вези са потенцијалном штетом за појединце коју наносе ЦхатГПТ и други цхат-ботови са вештачком интелигенцијом и позива агенције за заштиту потрошача ЕУ да истраже ову технологију.

ЦхатГПТ, који подржава Опен АИ у власништву Мицрософта, постао је све популарнији због своје способности да опонаша људски језик и генерише текст и слике на основу упита. Ово је подстакло друге велике играче у технолошкој индустрији, укључујући Гоогле, Амазон и Мета Платформс, да развију сличне алате.

БЕУЦ, кровна група за 46 потрошачких организација из 32 земље, послала је писма и мрежи органа за безбедност потрошача (ЦСН мрежа) и мрежи органа за заштиту потрошача (ЦПЦ мрежа) изражавајући своју забринутост.

Група за лобирање је упозорила да садржај који генеришу ови цхат-ботови може да буде погрешан и фактички нетачан, што може довести до обмањујућих реклама и потенцијално нанети штету рањивим потрошачима, посебно деци.

Према БЕУЦ-у, проблем са овим цхатботовима је у томе што они могу произвести садржај који изгледа истинит и поуздан, али можда није чињенично тачан. Као резултат тога, они могу обманути потрошаче и допринети обмањујућим праксама оглашавања.

Заменица генералног директора БЕУЦ-а Урсула Пацхл позвала је агенције за заштиту потрошача да хитно истраже ризике које представљају АИ цхатботови, идентификују њихово присуство на потрошачким тржиштима и предузму корективне мере како би заштитили потрошаче од штете. То би могло укључивати мјере као што су побољшана регулатива, јача права потрошача и боље образовање потрошача.

Група је такође позвала Мрежу за безбедност потрошача да истражи безбедносне ризике ових производа и започне размену информација о овој теми. Они верују да потрошачи имају право да буду информисани о ризицима ових технологија и да је потребно учинити више како би се осигурало да су цхат ботови сигурни, поуздани и да не обмањују или штете потрошачима.

Бриге БЕУЦ-а нису јединствене. Друге организације, укључујући Европски парламент и Америчку савезну трговинску комисију, такође су позвале на већу регулативу и надзор над АИ цхатботовима. Како технологија постаје све напреднија и распрострањенија, важно је да агенције за заштиту потрошача предузму мере како би осигурале да потрошачи не буду изложени ризику.