Некатегоризовано

Аурора-Палооза и соларна олуја одлажу лансирање СпацеКс-а, утичу на нафтне платформе у Канади

Summary

Лансирање Старлинк сателита од стране СпацеКс-а и рад више нафтних платформи у Канади одложени су и поремећени 27. фебруара. Одлагање је проузроковала снажна соларна олуја. Америчка Национална управа за океане и атмосферу (НОАА) препознала је олују као тешку геомагнетну олују […]

Лансирање Старлинк сателита од стране СпацеКс-а и рад више нафтних платформи у Канади одложени су и поремећени 27. фебруара. Одлагање је проузроковала снажна соларна олуја. Америчка Национална управа за океане и атмосферу (НОАА) препознала је олују као тешку геомагнетну олују Г3. До њега су довела два избацивања короналне масе (ЦМЕ) и токови брзог соларног ветра који се крећу у правцу Земље. Због олује, прикази ауроре могли су се видети у Северној Америци и Европи.


Да би спречио будуће појаве попут оне у фебруару 2022. године, СпацеКс сарађује са НОАА. Као резултат тога, компанија је одложила лансирање сателита Старлинк док олуја не прође. То би им омогућило да буду лансирани око четири и по сата дуже од првобитног плана. Олуја Г3 учинила је ГПС сигнале непоузданим, привремено ометајући операције бушења на неколико канадских нафтних платформи.


До прекида бушења дошло је због ометања невремена са ГПС сигналима. Постројења за бушење зависе од ГПС сигнала за тачну навигацију. Поремећај су изазвале геомагнетски индуковане струје пронађене у земљи. Ову оцену дала је Тамита Сков. Тамитха је амерички соларни физичар и стручњак за свемирско време. Како се соларни максимум приближава, предвиђа се вероватноћа да ће се ови прекиди све чешће дешавати. Како се соларни циклус приближава свом максимуму, вероватно ће ауроре и поремећаји постати чешћи у наредне две године. Ови поремећаји су попут оних које доживљавају СпацеКс и канадске нафтне компаније


Већ се показује да је 25. соларни циклус знатно јачи од онога што су НАСА и НОАА првобитно предвиђале. Јаке олује Г4 и Г5 се још нису догодиле током овог циклуса. Међутим, неки сателити у ниској орбити већ су почели да падају у висини као резултат надуване атмосфере.


Постоје само око четири Г5 олује по циклусу. Ове четири Г5 олује по циклусу су способне да оштете енергетске трансформаторе и изазову озбиљне нестанке струје. Стручњаци су забринути због рањивости животне средине на олују Г5. Њихова забринутост произилази из брзог повећања броја оперативних сателита и фрагмената свемирског отпада. Недостатак знања о локацијама свемирског отпада и губитак контроле над оперативним сателитима могли би да изазову сударе. Ови судари би повећали количину отпада у Земљиној атмосфери.


Недавна соларна олуја утицала је на операције СпацеКс-а и нафтне платформе у Канади. Ово показује неопходност сарадње између научне заједнице, влада као и предузећа. Сарадња ће имати за циљ смањење ефеката свемирског времена на Земљи. Након инцидента у фебруару 2022, СпацеКс је посветио већу пажњу предвиђањима свемирског времена. Поред тога, даје НОАА податке са Старлинкових уграђених сензора. Ови подаци имају за циљ да им помогну да унапреде своје моделе прогнозе времена у свемиру.


Од суштинског је значаја да се настави са праћењем и предвиђањем ефеката свемирских временских прилика на Земљу и њену инфраструктуру. Очекивања су да ће се ови догађаји све чешће дешавати наредних година, због чега се то и дешава. Чинећи ово, можемо се уверити да смо опремљени да смањимо ризике које изазивају ове појаве. Такође, можемо наставити да користимо свемирску технологију у нашу предност.