Некатегоризовано

Астрономске алокације као поштена метода за дистрибуцију налаза телескопа Хуббле и Јамес Вебб

Summary

Могле би бити модификације начина на који се деле посматрања са свемирских телескопа Хабл и Џејмс Веб (ЈВСТ). Садашња процедура омогућава научницима који поднесу предлоге за телескопе да имају ексклузиван приступ посматрањима годину дана за ЈВСТ и 6 месеци за […]

Могле би бити модификације начина на који се деле посматрања са свемирских телескопа Хабл и Џејмс Веб (ЈВСТ). Садашња процедура омогућава научницима који поднесу предлоге за телескопе да имају ексклузиван приступ посматрањима годину дана за ЈВСТ и 6 месеци за Хуббле. Менаџери телескопа размишљају о томе да дају слободан приступ свим подацима прикупљеним телескопима, пошто влада сада инсистира да јавно финансирана истраживања брзо буду објављена. Астрономска заједница је изразила опречне ставове о овом развоју догађаја, што је дискутабилно.


У прошлости, астрономи су имали потпуни избор око тога како и када ће ширити дневнике својих посматрања. Свемирско доба је потенцијално отворило велики број корисника подацима из свемирских опсерваторија, али традиција је опстала у облику омогућавања ексклузивног приступа посматрањима током одређеног времена. Циљ који стоји иза овога је да се научницима понуди време и ресурси који су им потребни да развију своје иновативне концепте јер је излазак са победничким предлогом велики подухват за који је потребно много труда и времена.


Отворени приступ резултатима ових телескопа може, с једне стране, да убрза нова открића и повећа њихов потенцијал. С друге стране, неки астрономи се брину да би то изазвало неправедност у професији и резултирало траљавом науком док се истраживачи утркују ко ће бити први који ће идентификовати вредне информације у подацима. Поред тога, не деле сви астрономи исте ресурсе и време на располагању да се посвете анализи података, што може довести до анксиозности због тога што их ривали надмашују.


Астрономска заједница је подељена по овој теми, каже Алесандра Алоиси, која је шеф канцеларије научне мисије у Научном институту за свемирски телескоп. Институт тренутно прикупља повратне информације од научника кроз анкету која ће се завршити 15. фебруара. Алоиси се слаже да сви морају бити укључени у прелазак на отворени приступ, али она то види као неизбежну и исправну ствар за истраживање. Астрономска заједница као и НАСА-ини међународни партнери ће расправљати о томе да ли да пређу на отворени приступ или не.


Одлука да се пређе на отворени приступ за свемирске телескопе Хуббле и Јамес Вебб изазвала је дебату и изазвала низ одговора астрономске заједнице. Један од начина на који би отворени приступ могао помоћи је максимизирање потенцијала ових робусних научних ресурса и убрзавање будућих открића. С друге стране, неки астрономи су забринути да би то довело до неправедности у дисциплини и лоше науке. Избор ће на крају бити изабран након консултација са светским партнерима НАСА-е и астрономске заједнице.