Некатегоризовано

Астронаути на свемирској станици ће можда морати да остану до годину дана због цурења из Сојуза, према извештајима

Summary

Цурење из Сојуза повећава могућност дужег боравка астронаута на Међународној свемирској станици (ИСС). Свемирска летелица Сојуз МС-22 коју је направила Русија носила је три особе пре него што је прошле године дошло до значајног цурења расхладне течности. То су били […]

Цурење из Сојуза повећава могућност дужег боравка астронаута на Међународној свемирској станици (ИСС). Свемирска летелица Сојуз МС-22 коју је направила Русија носила је три особе пре него што је прошле године дошло до значајног цурења расхладне течности. То су били космонаути Дмитриј Петелин и Сергеј Прокопјев, као и Франк Рубио, НАСА-ин астронаут. Ово цурење је највероватније изазвано ударом микрометеороида. Роскосмос је донео одлуку да би било ризично да се посада врати на Земљу тим возилом. Уместо тога, намеравали су да лансирају потпуно нову летелицу на њено место. Лансирање замјенске свемирске летјелице је, међутим, одложено. То је због открића цурења расхладне течности на другом руском свемирском броду, теретном броду познатом као Прогрес 82.


Да би се утврдило да ли су цурења повезана и да би се утврдило порекло губитка расхладне течности на обе свемирске летелице, НАСА и Роскосмос тренутно сарађују. Првобитно планиран за лет 19. фебруара, замена летелица ће сада кренути у марту. Рубио, Прокопјев и Петелин ће можда морати да остану на станици годину дана. То је зато што се још увек не зна када ће заменски брод бити превезен на Међународну свемирску станицу (ИСС). Ово је кључно одступање од уобичајеног шестомесечног циклуса за чланове посаде ИСС-а. Такође није познато како ће продужени боравак утицати на физичко и ментално здравље посаде.


Посада и даље спроводи редовне активности свемирске станице и научна истраживања. Ово кажу званичници НАСА-е, који теше јавност упркос неизвесностима. Како би помогла Роскосмосу да испита цурење расхладне течности, НАСА такође ради са њима на прикупљању слика. Свемирски брод Сојуз МС-23 сада ће служити као спасилачки брод за посаду која је остала заробљена. Стога је лансирање следеће посаде, које је првобитно било заказано за март, такође одложено за септембар. Рубио, Прокопјев и Петелин су вољни да остану до планираног лансирања у септембру. Међутим, они су такође спремни да оду раније ако се датум лансирања помери.


Дугорочна путовања у свемир нису нечувена, иако могу имати штетне последице по здравље. Дугорочни свемирски путници ризикују да имају проблема са видом, дегенерацију костију, атрофију мишића и изложеност зрачењу. Посада може имати проблема са менталним здрављем као резултат дужег одвајања од породице и вољених.


НАСА и Роскосмос су забринути због цурења информација из Сојуза јер доводе у сумњу поузданост и безбедност свемирске летелице. Обе организације настоје да открију шта је узрок цурења. Поред тога, намеравају да се постарају да је посада безбедна на новом броду. Како НАСА и Роскосмос сарађују на заштити безбедности посаде ИСС-а, инцидент такође наглашава вредност међународне сарадње у истраживању свемира.