АИ компаније одговарају на тужбу уметника за кршење ауторских права
Summary
Употреба вештачке интелигенције (АИ) у генерисању садржаја отворила је нову дебату о томе како ће се закони о ауторским правима примењивати на такав садржај. Недавно су три АИ фирме – Стабилити АИ, Мидјоурнеи и ДевиантАрт – одговориле на тужбу коју […]

Употреба вештачке интелигенције (АИ) у генерисању садржаја отворила је нову дебату о томе како ће се закони о ауторским правима примењивати на такав садржај. Недавно су три АИ фирме – Стабилити АИ, Мидјоурнеи и ДевиантАрт – одговориле на тужбу коју су против њих поднеле уметнице Сарах Андерсен, Келли МцКернан и Карла Ортиз, које су оптужиле компаније за обимно кршење ауторских права. Уметници су тврдили да су компаније са вештачком интелигенцијом користиле свој рад у генеративним системима вештачке интелигенције без одговарајућег овлашћења, што је резултирало сликама генерисаним вештачком интелигенцијом које су кршиле њихова права.
Компаније за вештачку интелигенцију поднеле су захтеве федералном суду у Сан Франциску тражећи одбацивање предложене групне тужбе, тврдећи да су слике које је генерисала вештачка интелигенција различите од радова уметника и да тужби недостају конкретне информације о наводно злоупотребљеним фотографијама. У свом поднеску, Стабилити АИ, компанија за вештачку интелигенцију која се бави дубоким учењем и претварањем текста у слику, тврдила је да уметници „не успевају да идентификују ниједну слику која наводно крши ауторска права, а камоли ону која је суштински слична било ком од њихових дела заштићених ауторским правима“. Мидјоурнеи, АИ компанија која генерише слике из описа природног језика, рекла је да тужба такође не „идентификује ниједно дело било ког тужиоца“ које је „наводно користила као податке за обуку“.
ДевиантАрт, онлајн заједница за уметнике која нуди услугу која корисницима омогућава да генеришу слике користећи систем Стабилити АИ Стабле Диффусион, подржава исте аргументе као и Стабилити АИ. Поред тога, тврдио је да није одговоран за било које наводне прекршаје од стране АИ компанија.
Случај поставља важна питања о томе како ће се принципи закона о ауторским правима као што су ауторство, кршење права и поштено коришћење применити на садржај који креира или користи АИ. Генеративни АИ компјутерски програми као што су Стабилити АИ-ов програм Стабле Диффусион и Мидјоурнеи-јев истоимени програм су у стању да генеришу нове слике, текстове и други садржај или излазе као одговор на текстуалне упите или уносе корисника. Ови генеративни АИ програми су обучени да генеришу таква дела делимично тако што их излажу великим количинама постојећих дела као што су списи, фотографије, слике и друга уметничка дела.
Постоји могућност да АИ програми крше ауторска права тако што генеришу излазе који личе на постојећа дела. У складу са судском праксом Сједињених Држава, носиоци ауторских права могу да утврде да резултати које производи АИ програм крше њихова ауторска права ако је програм имао приступ њиховим делима и да се резултујући резултати сматрају „суштински сличним“. Међутим, утврђивање да ли су дела генерисана вештачком интелигенцијом у суштини слична постојећим делима није увек једноставно.
Случај такође наглашава важност успостављања јасних смерница за ауторска права у садржају генерисаном вештачком интелигенцијом. Како вештачка интелигенција буде напредовала, вероватно ће се појавити све више спорова о ауторским правима, а од суштинског је значаја да закони и смернице иду у корак са технолошким развојем. Питање је посебно сложено с обзиром на то да садржај генерисан вештачком интелигенцијом брише границе између људског и машинског ауторства.
У закључку, одговор компанија за вештачку интелигенцију поставља важна питања о примени закона о ауторским правима на садржај који креира или користи АИ. Случај наглашава потребу за јаснијим смерницама и законима у вези са ауторством, кршењем ауторских права и поштеном употребом садржаја генерисаног вештачком интелигенцијом, као и важност држања корака са технолошким развојем. Како вештачка интелигенција наставља да се развија, вероватно ћемо видети све више спорова у вези са кршењем ауторских права у садржају генерисаном вештачком интелигенцијом и од суштинске је важности да пронађемо начине за ефикасно решавање ових проблема.