Друштво

Да ли је колективни имунитет утопија

Summary

Ковид није вирус који ће бити искорењен, сматрају научници, а са појавом варијанте „делта“ морала би да се вакцинише скоро читава популација. Поред тога, у неким случајевима и вакцинисани могу да се заразе, а и да заразе друге – из […]

Ковид није вирус који ће бити искорењен, сматрају научници, а са појавом варијанте „делта“ морала би да се вакцинише скоро читава популација. Поред тога, у неким случајевима и вакцинисани могу да се заразе, а и да заразе друге – из тог разлога „колективни имунитет“ постаје илузија.

Са 66 одсто вакцинисане популације, што је на почетку епидемије био циљ ради достизања колективног имунитета, доласком варијанте „алфа“ тај проценат се попео на 80 одсто, а са „делтом“ на 90 одсто што је практично немогуће достићи. То значи да ће ковид постати ендемички вирус попут грипа, мишљење је 90 одсто светских научника, које је објавио научни часопис Натуре.

Циљ који су многе државе поставиле био је да се вакцинише 70 одсто становника не би ли се дошло до колективног имунитета. Тај број ће у многим земљама бити ускоро достигнут. У Италији ће у октобру бити вакцинисано скоро 80 одсто популације, а затим ће се кренути и са трећом дозом првенствено за најосетљивији слој становника.

Ентони Фаучи из Америчког института за инфективне болести изјавио је да ће скоро сасвим сигурно читава америчка популација морати да се ревакцинише, дакле не само најосетљивији грађани већ сви. У истом правцу иду и Француска, Немачка, Велика Британија, док је у Израелу трећа доза почела да се даје старијима од 60 година. Стефанија Салмасо из италијанског Удружења епидемиолога каже за дневни лист Република да је потребно да се јасно каже да са ковидом никада нећемо достићи колективни имунитет и да је грешка мислити да ће се то десити са 80 одсто вакцинисане популације. Наиме, колективни имунитет се достиже када се и особе које се нису вакцинисале не разболевају, јер је велики део популације вакцинисан и самим тим не кружи инфекција.

То се десило са полиомијелитисом, као и са великим богињама и морбилом (који је нажалост због пада броја вакцинација изазвао кластере и у претходним годинама), али са коронавирусом се то неће догодити – истиче Салмасо и додаје да имамо превише варијанти, вакцине нису доступне у једнаким размерама у свету. А ту су и други разлози. У Италији је шест милиона грађана, млађих од 12 година, непокривено вакцинацијом, јер из здравствених разлога не могу да приме вакцину. А вирус циркулише баш међу младима који су и најмање покривени.

Други проблем је тај што и ко је вакцинисан може да се зарази и, мада истраживања још немају тачне податке о томе, може и да пренесе вирус. И мада ове особе имају врло малу могућност оболевања и ширења заразе ипак доприносе чињеници да вирус циркулише. А ту су и варијанте.